420LXW220MEFR18X50
420LXW220MEFR18X50
420LXW220MEFR18X50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    420LXW220MEFR18X50
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 420V RADIAL
  • Delivery Services
220 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
420LXW220MEFR18X50
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)