420LXW120MEFR16X35
420LXW120MEFR16X35
420LXW120MEFR16X35
lmages are for reference only.
  • Part Number
    420LXW120MEFR16X35
  • Description
    CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
  • Delivery Services
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
420LXW120MEFR16X35
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 820 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.64 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)