420LXW150MEFR16X45
420LXW150MEFR16X45
420LXW150MEFR16X45
lmages are for reference only.
  • Part Number
    420LXW150MEFR16X45
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
  • Delivery Services
150 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
420LXW150MEFR16X45
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 980 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.96 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)