420LXW33MEFR12.5X20
420LXW33MEFR12.5X20
420LXW33MEFR12.5X20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    420LXW33MEFR12.5X20
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
420LXW33MEFR12.5X20
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 748 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)