53D500F250GE6
53D500F250GE6
53D500F250GE6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D500F250GE6
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP ALUM 50UF 250V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
50 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D500F250GE6
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series 53D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 50 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)