53D101F250GJ6
53D101F250GJ6
53D101F250GJ6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D101F250GJ6
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP ALUM 100UF 250V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.593Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D101F250GJ6
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series 53D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.593Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 504 mA @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.760" Dia x 1.642" L (19.30mm x 41.70mm)