53D502G050JP6
53D502G050JP6
53D502G050JP6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D502G050JP6
  • Description
    CAP ALUM 5000UF 50V AXIAL TH
  • Delivery Services
5000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 40mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D502G050JP6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 5000 µF
Tolerance -10%, +75%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.81 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.382 A @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 1.012" Dia x 2.642" L (25.70mm x 67.10mm)