53D101F400JL6E3
53D101F400JL6E3
53D101F400JL6E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D101F400JL6E3
  • Description
    CAP ALUM 100UF 400V AXIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.524Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D101F400JL6E3
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.524Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 784 mA @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 1.012" Dia x 2.142" L (25.70mm x 54.40mm)