53D500F350HJ6
53D500F350HJ6
53D500F350HJ6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D500F350HJ6
  • Description
    CAP ALUM 50UF 350V AXIAL TH
  • Delivery Services
50 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D500F350HJ6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 50 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.886" Dia x 1.642" L (22.50mm x 41.70mm)