53D101F400JL6
53D101F400JL6
53D101F400JL6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D101F400JL6
  • Description
    CAP ALUM 100UF 400V AXIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.524Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D101F400JL6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.524Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 784 mA @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 1.012" Dia x 2.142" L (25.70mm x 54.40mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 53D101F400JL6E3 53D101F250GJ6 53D101F450GT6 53D101F450HP6
Part Number 53D101F400JL6E3 53D101F250GJ6 53D101F450GT6 53D101F450HP6
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 100UF 400V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 250V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 450V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 450V AXIAL TH