672D226F100CD2D
672D226F100CD2D
672D226F100CD2D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    672D226F100CD2D
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP ALUM 22UF 100V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Quick Inquiry
672D226F100CD2D
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series 672D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 672D226F100CD2D 672D226F100CD4D 672D226F100CD4D 672D226F150DT5D
Part Number 672D226F100CD2D 672D226F100CD4D 672D226F100CD4D 672D226F150DT5D
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 22UF 100V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 100V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 100V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 150V RADIAL TH