672D226H150DT5C
672D226H150DT5C
672D226H150DT5C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    672D226H150DT5C
  • Description
    CAP ALUM 22UF 150V RADIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 150 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Quick Inquiry
672D226H150DT5C
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance -
Voltage - Rated 150 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.417" (36.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 672D226H150DT5C 672D226F050CD4D 672D226F050CD4D 672D226F050CD5D
Part Number 672D226H150DT5C 672D226F050CD4D 672D226F050CD4D 672D226F050CD5D
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 22UF 150V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 50V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 50V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 50V RADIAL TH