672D227F040EK4D
672D227F040EK4D
672D227F040EK4D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    672D227F040EK4D
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
220 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 480mOhm @ 120Hz
Quick Inquiry
672D227F040EK4D
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series 672D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 40 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 480mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.155 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.032" (26.20mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 120 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 672D227F040EK4D 672D227F040EK5D 672D227F040EK5D 672D227F040EK5J
Part Number 672D227F040EK4D 672D227F040EK5D 672D227F040EK5D 672D227F040EK5J
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 40V RADIAL TH