672D226H060CG5C
672D226H060CG5C
672D226H060CG5C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    672D226H060CG5C
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP ALUM 22UF 60V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
22 µF 60 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Quick Inquiry
672D226H060CG5C
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series 672D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance -
Voltage - Rated 60 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)