961250-6300-AR-TP
961250-6300-AR-TP
961250-6300-AR-TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    961250-6300-AR-TP
  • Manufacturer
    3M
  • Description
    CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 50 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
961250-6300-AR-TP
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer 3M
Series 961
Packaging Tube
RoHS Status
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 50
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.210" (5.33mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Thermoplastic
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2A