961254-6700-AR-PT
961254-6700-AR-PT
961254-6700-AR-PT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    961254-6700-AR-PT
  • Description
    CONN HEADER SMD 54POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 54 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
961254-6700-AR-PT
Series 961
Packaging Tube
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 54
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Insulation Material Thermoplastic
Features Pick and Place
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2A