961254-5900-AR-TP
961254-5900-AR-TP
961254-5900-AR-TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    961254-5900-AR-TP
  • Description
    CONN HEADER SMD R/A 54POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 54 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
961254-5900-AR-TP
Series 961
Packaging Tube
RoHS Status
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 54
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.280" (7.11mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2A