961254-5604-AR
961254-5604-AR
961254-5604-AR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    961254-5604-AR
  • Description
    CONN HEADER R/A 54POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 54 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
961254-5604-AR
Series 961
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 54
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2A