961252-6804-AR
961252-6804-AR
961252-6804-AR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    961252-6804-AR
  • Description
    CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 52 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
961252-6804-AR
Series 961
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 52
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.268" (6.80mm)
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length 0.496" (12.60mm)
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2A