961254-6404-AR
961254-6404-AR
961254-6404-AR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    961254-6404-AR
  • Description
    CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 54 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
961254-6404-AR
Series 961
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 54
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.217" (5.50mm)
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length 0.445" (11.30mm)
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2A