ALZ21B12W
ALZ21B12W
ALZ21B12W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZ21B12W
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZ21B12W
Series ALZ
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 33.3 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 360 Ohms