ALZ21F12
ALZ21F12
ALZ21F12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZ21F12
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZ21F12
Series ALZ
Packaging Tube
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 33.3 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Qualification -
Coil Resistance 360 Ohms
Base Product Number ALZ21F
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ALZ21F12W ALZ21F18 ALZ21F18W ALZ21B05
Part Number ALZ21F12W ALZ21F18 ALZ21F18W ALZ21B05
RoHS Status
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V