ALZ21B48
ALZ21B48
ALZ21B48
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZ21B48
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZ21B48
Series ALZ
Packaging Tube
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 8.3 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 5.76 kOhms