ALZ21B24
ALZ21B24
ALZ21B24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZ21B24
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZ21B24
Series ALZ
Packaging Tube
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 16.7 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 1.44 kOhms
Base Product Number ALZ21B
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ALZ21B24W ALZ21B05 ALZ21B05W ALZ21B09
Part Number ALZ21B24W ALZ21B05 ALZ21B05W ALZ21B09
RoHS Status
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V