ALZ21F18
ALZ21F18
ALZ21F18
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZ21F18
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZ21F18
Series ALZ
Packaging Tube
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 18VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 22.2 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 12.6 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Qualification -
Coil Resistance 810 Ohms
Base Product Number ALZ21F
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ALZ21F12 ALZ21F12W ALZ21F18W ALZ21B05
Part Number ALZ21F12 ALZ21F12W ALZ21F18W ALZ21B05
RoHS Status
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V