ALZ21B24W
ALZ21B24W
ALZ21B24W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZ21B24W
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZ21B24W
Series ALZ
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 16.7 mA
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 1.44 kOhms