AMPMDEB-6.1440
AMPMDEB-6.1440
AMPMDEB-6.1440
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMDEB-6.1440
  • Description
    MEMS OSC XO 6.1440MHZ CMOS SMD
  • Delivery Services
6.144 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMDEB-6.1440
Series AMPM
Packaging Bulk
Type XO (Standard)
Frequency 6.144 MHz
Function Standby (Power Down)
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMPMDEB-6.1440T AMPMDEB-6.1440T3 AMPMDEB-8.0000 AMPMDEB-8.0000T3
Part Number AMPMDEB-6.1440T AMPMDEB-6.1440T3 AMPMDEB-8.0000 AMPMDEB-8.0000T3
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 6.1440MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 6.1440MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 8.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 8.0000MHZ CMOS SMD