AMPMDFA-12.0000
AMPMDFA-12.0000
AMPMDFA-12.0000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMDFA-12.0000
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
12 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMDFA-12.0000
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Abracon LLC
Series AMPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator MEMS
Type XO (Standard)
Frequency 12 MHz
Function Enable/Disable
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMPMDFA-12.0000T AMPMDFA-12.0000T3 AMPMDFA-12.2880 AMPMDFA-12.2880T
Part Number AMPMDFA-12.0000T AMPMDFA-12.0000T3 AMPMDFA-12.2880 AMPMDFA-12.2880T
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD