AMPMDEB-6.1440T
AMPMDEB-6.1440T
AMPMDEB-6.1440T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMPMDEB-6.1440T
  • Description
    MEMS OSC XO 6.1440MHZ CMOS SMD
  • Delivery Services
6.144 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
AMPMDEB-6.1440T
Series AMPM
Packaging Tape & Reel (TR)
Type XO (Standard)
Frequency 6.144 MHz
Function Standby (Power Down)
Output CMOS
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMPMDEB-6.1440 AMPMDEB-6.1440T3 AMPMDDA-12.0000 AMPMDDA-2.4576T3
Part Number AMPMDEB-6.1440 AMPMDEB-6.1440T3 AMPMDDA-12.0000 AMPMDDA-2.4576T3
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MEMS OSC XO 6.1440MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 6.1440MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD MEMS OSC XO 2.4576MHZ CMOS SMD