APXA6R3ARA101ME60G
APXA6R3ARA101ME60G
APXA6R3ARA101ME60G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXA6R3ARA101ME60G
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
100 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXA6R3ARA101ME60G
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series NPCAP™-PXA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.38 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)