APXA6R3ARA101ME61G
APXA6R3ARA101ME61G
APXA6R3ARA101ME61G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXA6R3ARA101ME61G
  • Description
    CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
100 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXA6R3ARA101ME61G
Type Polymer
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 69 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.38 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)