APXA6R3ARA391MHC0G
APXA6R3ARA391MHC0G
APXA6R3ARA391MHC0G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXA6R3ARA391MHC0G
  • Description
    CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXA6R3ARA391MHC0G
Type Polymer
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 4.77 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)