APXA6R3ARA220MD55G
APXA6R3ARA220MD55G
APXA6R3ARA220MD55G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXA6R3ARA220MD55G
  • Description
    CAP ALUM POLY 22UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
22 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXA6R3ARA220MD55G
Series NPCAP™-PXA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 740 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)