APXA6R3ARA101MF46G
APXA6R3ARA101MF46G
APXA6R3ARA101MF46G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXA6R3ARA101MF46G
  • Description
    CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
100 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXA6R3ARA101MF46G
Type Polymer
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 83.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.67 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)