APXA6R3ARA680MF60G
APXA6R3ARA680MF60G
APXA6R3ARA680MF60G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APXA6R3ARA680MF60G
  • Description
    CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
68 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
APXA6R3ARA680MF60G
Type Polymer
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)