B32916A5225K000
B32916A5225K000
B32916A5225K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32916A5225K000
  • Description
    CAP FILM 2.2UF 10% 530VAC RADIAL
  • Delivery Services
2.2 µF Film Capacitor 530V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32916A5225K000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3291*A/B5 - X1 530V
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 530V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.555" (39.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)