B32916A5224M
B32916A5224M
B32916A5224M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32916A5224M
  • Description
    CAP FILM 0.22UF 20% 1KVDC RADIAL
  • Delivery Services
0.22 µF Film Capacitor 530V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32916A5224M
Series B3291*A/B3 - X1 Standard
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 530V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.634" L x 0.472" W (41.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)