FA26X8R1E105KNU06
FA26X8R1E105KNU06
FA26X8R1E105KNU06
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FA26X8R1E105KNU06
  • Description
    CAP CER 1UF 25V X8R RADIAL
  • Delivery Services
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R Radial
Quick Inquiry
FA26X8R1E105KNU06
Manufacturer TDK Corporation
Series
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr TDK Corporation
Series FA
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)