IXGA20N120
IXGA20N120
IXGA20N120
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXGA20N120
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    IGBT 1200V 40A 150W TO263
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Delivery Services
IGBT PT 1200 V 40 A 150 W Surface Mount TO-263AA
Quick Inquiry
IXGA20N120
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - IGBTs
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 150 W
Switching Energy 6.5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 63 nC
Td (on/off) @ 25°C 28ns/400ns
Test Condition 800V, 20A, 47Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package TO-263AA
Reverse Recovery Time (trr) -
Base Product Number IXGA20
Parts with Similar Specifications
Product Attribute IXGA20N120A3 IXGA20N120A3-TRL IXGA20N120B IXGA20N120B3
Part Number IXGA20N120A3 IXGA20N120A3-TRL IXGA20N120B IXGA20N120B3
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description IGBT PT 1200V 40A TO263AA IXGA20N120A3 TRL IGBT 1200V 40A 150W TO263 IGBT 1200V 36A 180W TO263