IXGA20N250HV
IXGA20N250HV
IXGA20N250HV
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXGA20N250HV
  • Description
    DISC IGBT NPT-VERY HI VOLTAGE TO
  • Delivery Services
IGBT 2500 V 30 A 150 W Surface Mount TO-263HV
Quick Inquiry
IXGA20N250HV
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 2500 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 20A
Power - Max 150 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 53 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package TO-263HV
Reverse Recovery Time (trr) -
Base Product Number IXGA20
Parts with Similar Specifications
Product Attribute IXGA20N250HV-TRL IXGA20N100 IXGA20N120 IXGA20N120A3
Part Number IXGA20N250HV-TRL IXGA20N100 IXGA20N120 IXGA20N120A3
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DISC IGBT NPT VERY HI VOLTAGE TO IGBT 1000V 40A 150W TO263 IGBT 1200V 40A 150W TO263 IGBT PT 1200V 40A TO263AA