IXGA20N120B
IXGA20N120B
IXGA20N120B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXGA20N120B
  • Description
    IGBT 1200V 40A 150W TO263
  • Delivery Services
IGBT 1200 V 40 A 150 W Surface Mount TO-263AA
Quick Inquiry
IXGA20N120B
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 150 W
Switching Energy 6.5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 63 nC
Td (on/off) @ 25°C 28ns/400ns
Test Condition -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)