IXGA20N60B
IXGA20N60B
IXGA20N60B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXGA20N60B
  • Description
    IGBT 600V 40A 150W TO263AA
  • Delivery Services
IGBT 600 V 40 A 150 W Surface Mount TO-263AA
Quick Inquiry
IXGA20N60B
Manufacturer IXYS
Series HiPerFAST™
Packaging Tube
RoHS Status
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 20A
Power - Max 150 W
Switching Energy 150µJ (on), 700µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 90 nC
Td (on/off) @ 25°C 15ns/150ns
Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)