IXGA20N120A3
IXGA20N120A3
IXGA20N120A3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXGA20N120A3
  • Description
    IGBT PT 1200V 40A TO263AA
  • Delivery Services
IGBT PT 1200 V 40 A 180 W Surface Mount TO-263AA
Quick Inquiry
IXGA20N120A3
Manufacturer IXYS
Series GenX3™
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 180 W
Switching Energy 2.85mJ (on), 6.47mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 50 nC
Td (on/off) @ 25°C 16ns/290ns
Test Condition 960V, 20A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package TO-263AA
Reverse Recovery Time (trr) -
Base Product Number IXGA20
Parts with Similar Specifications
Product Attribute IXGA20N120A3-TRL IXGA20N120 IXGA20N120B IXGA20N120B3
Part Number IXGA20N120A3-TRL IXGA20N120 IXGA20N120B IXGA20N120B3
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description IXGA20N120A3 TRL IGBT 1200V 40A 150W TO263 IGBT 1200V 40A 150W TO263 IGBT 1200V 36A 180W TO263