IXGA20N250HV-TRL
IXGA20N250HV-TRL
IXGA20N250HV-TRL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXGA20N250HV-TRL
  • Description
    DISC IGBT NPT VERY HI VOLTAGE TO
  • Delivery Services
IGBT 2500 V 30 A 150 W Surface Mount TO-263HV
Quick Inquiry
IXGA20N250HV-TRL
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 2500 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 20A
Power - Max 150 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 53 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)