KTS350B105K31N0T00
KTS350B105K31N0T00
KTS350B105K31N0T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTS350B105K31N0T00
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CERAMIC CAP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
1 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
KTS350B105K31N0T00
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Chemi-Con
Series NTS
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)