KTS350B685K43N0T00
KTS350B685K43N0T00
KTS350B685K43N0T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTS350B685K43N0T00
  • Description
    CERAMIC CAP
  • Package
    1812 (4532 Metric)
  • Delivery Services
6.8 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
KTS350B685K43N0T00
Series NTS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)