KTS350B476M76N0T00
KTS350B476M76N0T00
KTS350B476M76N0T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTS350B476M76N0T00
  • Description
    CAPCERMLCCHI-CAP-10UF-<100UF
  • Package
    3025 (7563 Metric)
  • Delivery Services
47 µF ±20% 35V Ceramic Capacitor X7S 3025 (7563 Metric)
Quick Inquiry
KTS350B476M76N0T00
Series NTS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient X7S
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 3025 (7563 Metric)
Size / Dimension 0.295" L x 0.248" W (7.50mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.157" (4.00mm)