KTS350B335K32N0T00
KTS350B335K32N0T00
KTS350B335K32N0T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTS350B335K32N0T00
  • Description
    CERAMIC CAP
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
3.3 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
KTS350B335K32N0T00
Series NTS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.102" (2.60mm)