KTS350B226M55N0T00
KTS350B226M55N0T00
KTS350B226M55N0T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTS350B226M55N0T00
  • Description
    CAPCERMLCCHI-CAP-10UF-<100UF
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
22 µF ±20% 35V Ceramic Capacitor X7S 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
KTS350B226M55N0T00
Series NTS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient X7S
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)