LAS2G101MELZ25
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can - Snap-In
Request for Quotation
LAS2G101MELZ25
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
LAS2G101MELZ25
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | LAS |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 680 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 782 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Base Product Number | - |
| Impedance | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | LAS2G101MELZ25ZB | LAS2G121MELA25 | LAS2G121MELZ30 | LAS2G151MELA30 |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP ALUM 400V POLAR | CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH | CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH | CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH |